Organic Vege Box vs Supermarket

December 13, 2014

I used to be a religious Saturday morning vege market goer. It was our outing, Ella and I. Or I would go alone on the scooter. It is a great place to get a weeks supply of yummy food, and if for some reason Saturday didn't take our fancy, there was always the Sunday market in town which made for a great family outing by car or even better, by bike. Sometimes we even bumped into friends there! Bonus.

But time got away with me, and we lost the habit, not helped by my regular appearances at the Wellington Underground Market at Frank Kitts Park with my Hoopla Kids stall. No excuse, but I chose my battles, and staying home, having a relaxing morning and getting into the garden with the kids is the way it's been rolling over here lately.

So, to avoid stopping by the supermarket to get a whole pile of over priced produce, or alternatively just not having any because I was too stubborn to buy it at the supermarket, in a moment of busyness I thought I would try a vege box. And that turned to a few more. So when the last box arrived I thought I would do a tally up of what had arrived:

  • 400g Asparagus
  • 1 x Fancy lettuce
  • 1 x Broccoli
  • 1x Cucumber
  • 1 x Green cabbage
  • 1 Punnet blueberries
  • 880g Oranges
  • 940g Apples
  • 460g Green kiwifruit
  • 550g Red onions
  • 520g Brown onions
  • 1.3kg Red kumara
  • 1 x Bunch of silverbeet
  • 1 x Fennel bulb (560g)
  • 2 x Avocado

So all in all a nice big box of food that generally lasts us at least a week, if not a bit longer supplemented with some carrots, bananas and sometimes some beetroot as these are staples in our house that aren't always delivered.

The cost: Vege box $48, delivery $9.

And being that I have slightly geeky tendencies I thought I would do a comparison. How much would it have cost me if I had bought this food at our local supermarket? Not organic, just the standard produce on the shelves. So I collected some prices:

IMG_3826 IMG_3827 IMG_3828 IMG_3829 IMG_3830 IMG_3831 IMG_3832 IMG_3835 IMG_3836 IMG_3838 IMG_3840 IMG_3841 IMG_3842 IMG_3833

Total cost for the same produce: $51.88

So, I would have saved $5.12 by buying it from the supermarket. But would it really have been a saving? If I'd been to the supermarket what would I have added to my basket that day? Chocolate at $3.50 on special? Some bread that I didn't need as I could have just baked some instead, $3.50 per loaf. A packet of biscuits? And what if I had driven there. Sure its only about 1km each way and I probably would have taken the bike. But for the sake of comparison the IRD mileage rate is 77 cents per km. So my 2km return journey cost me $1.54 in mileage.

So already I'm at $56.92 just for the mileage and the chocolate I bought and the produce wasn't organic. I'm down to a saving of 8 cents, and you know what, if I set it up as a regular order I would save $2 per box.

At the end of the day, I got a box of yummy ORGANIC food to my door which challenged me to try new things and find new ways to use new ingredients I wouldn't have normally bought. And it probably saved me money in the big picture by keeping me out of the supermarket. It suited me these few times but it won't suit always. After all, I hope that soon we will be eating more from our own garden, at least a little bit.

And I do also realise, that if I was organised I could probably save a lot more money by getting down to the vege market, and I might even have fun doing it. But perhaps that's a comparison for another day . . .






Also in Blog

Our New Stockroom!
Our New Stockroom!

July 07, 2022

Over the last few weeks we moved our stockroom out of the shipping container on our front lawn, into a big office space in Rongotai, Wellington, with room for even more stock!

View full article →

Feijoa Fruit Leather
Feijoa Fruit Leather

May 26, 2022

Autumn in Wellington means Feijoa Season! We like eating feijoa fruit leather, and this time we made a lot.

View full article →

Stack of printed clothing from Hoopla Kids
Our Laybuy Service

April 08, 2022

Every now and then we get enquiries about our laybuy service. We offer laybuy the original way you might remember from the 1990's (or earlier); of making manual part payments on an order and receiving your goods once it's fully paid off. Sometimes we're asked why we don't shift to using one of the new online laybuy systems available, and that is a good question which we can happily answer.

View full article →

Join Us

Join our newsletter to hear about new products and news.